V naší civilizaci, míním tím oblast Střední Evropy, nejsme vedeni k vytváření vztahu k sobě samým. Tento vztah je bohužel zcela opomíjen. Od malička máme plnou hlavu řešení, co si o nás budou myslet ostatní, ať už v rodině, nebo v dětských kolektivech, podléháme názoru učitelů a dalších autorit. Nejsme vedeni k tomu, abychom se měli rádi, a vyrůstáme v pocitu, že je to nepatřičné, zvláštní, možná až výstřední. Ale nemělo by tomu tak být, protože náš vztah k sobě samým je nesmírně podstatný a všeurčující.

Proměna Vašeho života
V našem vztahu k sobě samým je skryto veškeré tajemství našeho bytí. A toto tvrzení rozhodně není nadnesené. Pokud se totiž budeme mít rádi a přijmeme se takoví, jací jsme, tedy se všemi našimi klady a zápory, začne se náhle svět okolo nás postupně proměňovat. Vše, co nás obklopuje, je v podstatě neutrální. Jsme to my lidé, kteří věcem, situacím a vztahům přidáváme určité hodnoty a pocity, ať už negativní, či pozitivní. Ve chvíli, kdy se rozhodneme pro přijetí sebe sama v lásce a harmonii, není již příliš prostoru pro negativní prožívání. Jedná se o proces, nikoliv o jednorázovou akci, nicméně právě proto má obrovskou sílu. Když sami sebe přijmete a začnete se mít rádi, nastartujete tím velkou osobní transformaci. A stejnou transformací začne procházet i vaše okolí a okolní vztahy.

Společenská proměna
Pokud chceme žít ve fungující společnosti, ve které se budeme cítit dobře a budeme šťastní, je nutné začít sebeláskou. Jen společnost, která je složená z lidí, kteří znají vlastní vnitřní hodnotu a mají se rádi, může být společností s funkčním jádrem. Řešíme různé politické systémy, formy efektivního vládnutí, ale ve finále je konstrukce společnosti zcela jednoduchá. Vše je totiž o lásce, tentokrát o sebelásce a sebepřijetí.

Poklad v nás
Narodili jsme se, abychom se rozvíjeli, a tento rozvoj spočívá v nalezení „tajemství“, které nakonec žádným tajemstvím není. Jedná se o poklad, který je ukryt hluboko v nás. A to je právě ten Svatý grál. Není nutné cestovat po celém světě a podnikat dalekosáhlé výpravy za nalezením pokladu, máme jej přímo uvnitř sebe. Ne nadarmo se říká, že pod svící je největší tma. V tomto rčení je velká moudrost. Všichni jsme propojeni jemnou silou, která jen čeká na své odkrytí uvnitř každého z nás. Tím jsme propojeni a vždycky jsme byli a budeme. Jen negativní pocity vůči nám samým nám cestu k pokladu postupně uzavřely. Sebeláska je jednou z cest a jedním ze základních kroků k odkrytí našeho pokladu. Bez tohoto kroku a rozhodnutí zůstane poklad právě jen pouhým tajemstvím a neobjeven.

Začněte již dnes
Vše je jen na nás a našem rozhodnutí, kterou cestou se vydáme. Narodili jsme se a žijeme teď a tady. Byl nám dán obrovský dar využití časového prostoru k sebezdokonalení. A vzhledem k tomu, že sebeláska je tím prvním a nutným základem, začněte hned teď a na nic nečekejte. Na co čekat? Kdy bude příhodnější chvíle či okamžik? Právě teď nastal. Rozhodněte se pro sebelásku a milujte se teď a navždy.

Jak začít?
Vytvořte si každodenní rituály, které Vás budou naplňovat a poskytnou Vám uspokojení. Stačí drobnosti, které budete pravidelně opakovat.

Možné tipy:

  • Když ráno vstanete, podívejte se do zrcadla a pochvalte se za svoji jedinečnost. Jste jedineční, každý z nás je jedinečný.
  • Řekněte si, že Váš nový den si užijete naplno. Vyberte si i každodenní drobnost, např. vychutnáte si snídani nebo oběd bez nechtěného ruchu okolo.
  • Udělejte drobný dobrý skutek, který potěší Vás i někoho z Vašeho okolí.
  • Zkuste se celý den usmívat.
  • Potěšte se pěknou knihou a večer ji začněte číst.
  • Udělejte si příjemnou procházku v lese či v parku.
  • Buďte k sobě vnímaví a začněte respektovat zejména své vlastní potřeby.
  • Je situace, jejíž řešení dlouhodobě odkládáte, přestože víte, že se musí vyřešit? Začněte dnes…